Akev Vakfı

blog_img1

Köy enstitüleri kültürü ile okulculuk ve vakıfçılık alanında yeni bir örnek oluşturmak, toplumdan aldığı birikimi topluma hizmet olarak sunmak, kalıcı eserler bırakmak için 1987 yılında ülkemizin en kapsamlı vakfı kurulmuştur.

Vakıf resmi senedimiz noter tarafından onaylandıktan sonra 28.07.1987 yılında yargıdan tescil kararı alınmıştır. 16.09.1988 tarihinde 19931 sayılı Resmi Gazetede Vakıf Resmi Senedi yayımlanarak tüzel kişilik de kazanılmış oldu. Kurum adı olarak da Antalya Kültür ve Eğitim Vakfının baş harflerinden oluşan AKEV Koleji olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Vakıflar yüksek duygulu, yardımsever kişilerin insanlığa hizmet için karşılık beklemeden oluşturdukları kurumlardır. Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı (AKEV) da, eğitime gönül veren bir avuç idealist eğitimcinin 1987 yılında bugünkü yönetim kurulu başkanı ve genel müdür Selahattin ÇİÇEK’in önderliğinde kurulan Atatürkçü, çağdaş, evrensel bir vakıf kolejidir. Yardımseverlerin katkılarıyla parlak ufuklara doğru yol almaktadır.

AKEV’i kuranlar insanın evrensel değerini bilen, hayata geçiren, yaşadığı topluma ve insanlığa hizmeti ilke edinen, yeterli bilgi birikimine sahip, kültürel, sanatsal ve sosyal alanlarda etkin, aydın insanlardır. Çocuklarımızı, gençlerimizi çağın gereklerine göre geleceğe hazırlayan, yardımlaşma ve dayanışma duyguları içinde özverili çalışan, üreten, değer katan, sevgi dolu yüreklerin, yüce ve çağdaş emeklerin simgesi olan kurumun adıdır.

AKEV’in kuruluşu, yapılaşması, örgütlenmesi, gelişmesi, çalışma sistemi, özveriye dayalı hizmet anlayışı, kültürel ve sosyal etkinlikleri, eğitim ve öğretime bakışı, kalıcılığın sağlanmasında en önemli özelliklerdir. Bu nedenle AKEV ve benzeri kurumların yaşatılması için hepimiz çalışmalarımızı canla başla sürdürmeliyiz.